Vekrakos
Spartorama | Ολυμπιακοί Αγώνες 2016: Χάλκινο μετάλλιο στη σκοποβολή η Κορακάκη!

Ολυμπιακοί Αγώνες 2016: Χάλκινο μετάλλιο στη σκοποβολή η Κορακάκη!

Spartorama 08/08/2016 Εκτύπωση Αθλητισμός Ελλάδα
Το άθλημα ανθεί στην Σπάρτη, με δύο ενεργούς σκοπευτικούς συλλόγους και πολλές διακρίσεις σε Πανπελοποννησιακό αλλά και Πανελλήνιο επίπεδο. Ιδιαίτερα σε επίπεδο παίδων - κορασίδων και νέων - νεανίδων οι επιδόσεις είναι πολύ ελπιδοφόρες. Ας ελπίσουμε ότι σε τέσσερα χρόνια από σήμερα, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο κάποιοι από τα νέους αθλητές θα δοξάσουν και τη πόλη μας. Γιατί όχι!
Οδός Εμπόρων

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ρίο είναι γεγονός! Η Άννα Κορακάκη κατετάγη τρίτη στον τελικό σκοποβολής από τα 10μ. με αεροβόλο πιστόλι των γυναικών και έγραψε ιστορία!

Η ελληνική αποστολή στο Ρίο πανηγυρίζει για το πρώτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Άννα Κορακάκη στην πρώτη συμμετοχή στους Αγώνες κατάφερε να γράψει ιστορία καθώς μετά την επιβλητική πρόκρισή της στον τελικό, κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό σκοποβολής από τα 10μ. με αεροβόλο πιστόλι των γυναικών.

Η 20χρονη πρωταθλήτρια ήταν σταθερή σε όλες τις προσπάθειες της και πλασαρίστηκε με το καλημέρα στα μετάλλια. Η απόδοσή της ήταν τέτοια που είχε μάλιστα εξασφαλίσει μια θέση στο βάθρο προτού οι υπόλοιπες αθλήτριες ολοκληρώσουν τη διαδικασία.

Αυτό είναι το πρώτο στη σκοποβολή μετά το 1920, όταν η εθνική ομάδα ανδρών είχε πάρει ασημένιο στην Αμβέρσα, στο αυτόματο πιστόλι 30μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κινέζα Ζανγκ Μενγκχούε, ενώ το ασημένιο πήρε η Ρωσίδα Βιταλίνα Μπατσαράσκινα.